Пошук

Увага! Грип птиці!

Дата: 13.01.2020 14:29
Кількість переглядів: 845

Фото без опису         У сучасному світі грип є однією з небагатьох інфекцій які представляють серйозну загрозу для людства. Його вплив на птахівництво (знищення поголів’я птиці, накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, додаткові ветеринарно-санітарні заходи) призводить до суттєвих економічних збитків як в розвинених країнах, так і у країнах, що розвиваються.

    Особливе місце грип займає як патоген небезпечний для здоров’я людини, здатний викликати пандемію з тяжкими наслідками.

        Передача вірусу пташиного грипу до людини, часто з летальними наслідками, викликає загальне занепокоєння. 

   Випадки захворювання людей відбувалися під час епідемії високопатогенного «пташиного грипу», та були викликані тим же самим штамом, що й серед популяції свійської птиці. Хворі мали тісний контакт з інфікованою домашньою птицею. Упродовж 1997-2005 рр. у країнах Південно-Східної Азії захворіло 134 людини, 66 з них померли.

   Більшість випадків захворювання людей було зафіксовано в сільських районах, переважно в результаті прямого контакту з мертвою або хворою домашньою птицею. На сьогодні випадків передачі вірусу «пташиного грипу» від людини до людини виявлено не було.

  Небезпечний сценарій пташиного грипу обумовлений масштабною циркуляцією H5N1. Внаслідок генетичної рекомбінації в організмі людини чи свині може з’явитися новий гібридний вірус із вмістом пташиного геному та геному ссавців. Якщо у такому генетично мутованому вірусі буде міститися пташиний геном, який відповідатиме за летальність, та геном людини, який відповідатиме за поширення, – це може призвести до катастрофічних наслідків.

  Нещодавно у Люблінському та Великопольському воєводствах Республіки Польща було виявлено пташиний грип. За словами ветеринарного лікаря Люблінського воєводства Павла Пьотровського, з початку року вже четвертий випадок пташиного грипу підтверджено на фермі по вирощуванню 13 тисяч цесарок. Це господарство функціонує в тому ж селі Усцімув, у якому 31 грудня було зафіксовано пташиний грип на трьох фермах. Загалом, на чотирьох фермах вже загинуло близько 40 тисяч птахів. У Великопольському воєводстві вірус виявлено на фермі у населеному пункті Тополя Оседлє, де утримувалося 65 тисяч курей. За інформацією ветлікаря воєводства Анджея Жарнецького, тепер у регіоні перевірять 31 птахоферму. В обох районах навколо осередків захворювання утворено 10-кілометрові зони, де проводяться заходи з ліквідації пошесті.

Вірус пташиного грипу (ПГ), який інфікує домашню птицю, поділяють на 2 групи:

 • Високопатогенний грип птиці (ВПГП, класична чума птиці, європейська чума птиці) – інфекційне, висококонтагіозне захворювання птахів, яке викликається одним з штамів вірусу грипу типу А та характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання та травлення;
 • Низькопатогенний грип птиці (НПГП).

Високопатогенний грип птиці:

 • може викликати у птахів 100 %-у смертність;
 • викликається підтипами Н5 і Н7;
 • відноситься до Списку А (МЕБ) Всесвітньої організації здоров’я тварин.

Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при 4 °С кілька тижнів, а при -60 °С зберігає активність протягом декількох років. Залежно від субстрату, в якому знаходиться вірус, він інактивується при температурі 56 °С за 1-3 год., при 600С за 10-30 хв., при 700С за 2-5 хв. На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності протягом 18-20 діб. У ліофілізованому стані вірус залишається активним протягом 2-3 років.

Вірус надійно знешкоджує 2%-й їдкий натр, 3%-й розчин хлорного вапна, 5%-й креолін, 5%-й фенол, 2%-й формальдегід, 2%-на азотна кислота, 2%-й ефір, 2%-й хлороформ протягом 10-30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50-55 год, температура 55-60 0С – 30-50 хв, а 65-70 0С – за 5-2 хв.

РЕЗЕРВУАР ІНФЕКЦІЇ – дика водоплавна птиця. Вірус ВПГП було виділено від 90 представників водоплавної птиці. Здебільшого, інфекція у них протікає безсимптомно.

ДЖЕРЕЛО ВПГП – хвора та перехворіла птиця.

ІНКУБАЦІЙНИЙ ПЕРІОД – 1-7 днів.

ВІРУСОНОСІЙСТВО – 2-3 місяці.

ЗАРАЖЕННЯ –повітряно-крапельно, аліментарно, трансоваріально.

ФАКТОРИ ПЕРЕДАЧІ:

 • тара;
 • корми;
 • інкубаційні яйця;
 • тушки;
 • пір’я;
 • обслуговуючий персонал;
 • комахи;
 • пухоїди;
 • дикі птахи;
 • гризуни.

Протокол засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії "Про недопущення та профілактику захворювання на високопатогенний грип птиці в Сокальському районі"


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень