Програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у Великомостівській міській раді на 2023 - 2025 роки
1. Загальні положення
Програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа у Великомостівській міській раді на 2023-2025 рік (далі – Програма) розроблена на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 04.08.2020 №602/0/5-20 «Про затвердження Стратегії розвитку Львівської області на період 2021-2027 років та Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках Стратегії розвитку Львівської області на період 2021-2027 років».
Законодавчим підґрунтям для розроблення Програми є Житловий кодекс Української РСР; закони України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", "Про охорону дитинства"; постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини"; рішення Львівської обласної ради від 24.12.2019р. №948 «Про затвердження Стратегії розвитку Львівської області на період 2021-2027 років та Плану заходів з реалізації у 2021-2023 роках Стратегії розвитку Львівської області на період 2021-2027 років», інші нормативно-правові акти, спрямовані на соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа.
2. Визначення проблем, на розв’язання, яких спрямована Програма
На обліку у Великомостівській міській раді перебуває 6 дитини які мають статус - дітей-сиріт та 15 дітей які мають статус - дітей, позбавлених батьківського піклування.
Програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа (далі - Програма) розроблена з метою захисту житлових прав, забезпечення належних побутових умов проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа у разі відсутності у неї житла після закінчення (припинення) її перебування під опікою, піклуванням, у прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу, закладі охорони здоров’я, освіти, іншому закладі або іншій установі.
Станом на 01.02.2023 року на квартирному обліку Великомостівської міської ради перебуває 7осіб:
1 особа з числа дітей-сиріт старше 23 років;
3 осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 17 до 21 років;
3 осіб віком від 14- 16 років.
Юридичне визначення соціальних категорій дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа визначено статтею
1 Закону України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування", а саме:
- дитина-сирота - це дитина, в якої померли чи загинули батьки;
- діти, позбавлені батьківського піклування - це діти, які залишилися без піклування батьків у зв'язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов'язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов'язки, а також підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки та безпритульні діти;
- особи із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - особи віком від 18, в яких у віці до 18 років померли або загинули батьки та особи, які були віднесені до дітей, позбавлених батьківського піклування.
Програма розроблена з метою визначення і реалізації заходів, які дадуть змогу частково забезпечити житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа.
Зазначеною Програмою визначаються напрями вирішення у Великомостівській міській раді проблеми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом придбання житла за рахунок коштів обласного, місцевих бюджетів та за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством:
- у введених в експлуатацію багатоквартирних житлових будинках з первинного та вторинного ринків;
- житлових будинків, що перебувають у власності фізичних, юридичних осіб та земельних ділянок, на яких вони розміщені;
- реконструкції (ремонту) житла.
- придбання житла для осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених
батьківського піклування віком від 23 років на умовах спів фінансування
з державним бюджетом.
У разі відмови дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа від придбання житла, право на придбання житла переходить до інших осіб зазначеної категорії згідно квартирного обліку.
Після придбання житла діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їх числа знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Придбання житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості (стаття 43 Житлового кодексу Української РСР).
У рамках Програми житлом забезпечуються особи з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування віком від 18 років.
Під час оформлення договору купівлі-продажу житла для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа накладається заборона на продаж цього житла протягом десяти років.
3. Мета Програми
Враховуючи, що діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування та особи з їх числа потребують соціального захисту і відповідно до статті 47 Конституції України вони мають бути забезпечені житлом безоплатно.
Метою Програми є поступове розв`язання проблеми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, покращення умов проживання та збереження на належному рівні житла що належить їм. Вона є інструментом реалізації державної політики щодо забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа в цілому і захисту їх житлових прав зокрема
Реалізація Програми дозволить підвищити рівень захищеності дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які відповідно до чинного законодавства потребують поліпшення житлових умов і реалізувати їх конституційні права на отримання житла.
4. Завдання та результативні показники Програми
Реалізація Програми пропонується за рахунок коштів обласного, районного та місцевого бюджетів та/або за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством шляхом:
- придбання житла у введених в експлуатацію багатоквартирних житлових будинках з первинного і вторинного ринків за рахунок коштів обласного та місцевого бюджетів;
- реконструкції (ремонту) житла;
- Придбання житлових будинків, що перебувають у власності фізичних, юридичних осіб, та земельних ділянок на яких вони розміщені.
- придбання житла для осіб з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених
батьківського піклування віком від 23 років на умовах співфінансування з державним бюджетом.
При цьому житло, що підлягає викупу, повинне відповідати затвердженим нормам житла щодо їх площі.
Перелік завдань, заходів та показників Програми наведено в додатку 2 до Програми.
5. Шляхи і засоби розв’язання проблеми
Перелік житлових об’єктів та їх придатність для забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа визначається Громадською Комісією з житлових питань у Великомостівській міській раді (далі – Комісія).
Комісія є робочим органом, що утворюється відповідно до розпорядження міського голови Великомостівської міської ради з метою виконання завдань, передбачених Програмою.
6. Обсяги та джерела фінансування Програми
Формування Програми здійснювалось на основі розрахунків і вихідних даних. Для розрахунку показників Програми були використані такі дані:
– кількість дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на первинному обліку в органах опіки та піклування і потребують забезпечення житлом у рамках Програми;
- не менше 30 кв. метрів – середня загальна площа на особу, прийнята до розрахунку;
- 21073 тис. гривні – середня розрахункова вартість 1 кв. м житла в населених пунктах області (наказ Міністерства розвитку громад та територій України 17.11.2022 № 214 "Про затвердження показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, розраховані на станом на 01 жовтня 2022 року").
Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів обласного, місцевих бюджетів в межах наявного фінансового ресурсу (додаток 1 до програми) та за рахунок інших джерел не заборонених законодавством.
Підґрунтям для розрахунку коштів, необхідних на придбання житла, є кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, яких необхідно забезпечити житлом у роки виконання Програми, а також показники опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України на поточний рік (за 1 кв.м. у Львівській області).
У разі придбання житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають в родинних групах, житлова площа розрахунку на одну особу має бути не менше – 13,65 кв.м. (ст.47 Житлового кодексу Української РСР), на кожну дитину-сироту, дитину, позбавлену батьківського піклування та особу з їх числа, але не менше рівня середньої забезпеченості громадян житловою площею в даному населеному пункті.
Програма включає два напрями діяльності:
- приведення до належного стану житлових приміщень, що перебувають у власності дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа;
2) забезпечення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа впорядкованим житловими приміщенням для постійного проживання.
При визначенні загальної вартості житла враховуються витрати, пов’язані з оформленням права власності та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов’язкових платежів).
Для вирішення питання оцінки вартості робіт з ремонту житла, що належить дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування та особам з їх числа на праві власності, відділ бухгалтерського обліку Великомостівської міської ради:
1) забезпечує організацію роботи з визначенням переліку, видів, обсягів робіт, які необхідно виконати з урахуванням строку проведення;
2) складає кошторисний розрахунок витрат.
Показники орієнтовних обсягів фінансових витрат, необхідні для виконання Програми в цілому з визначенням джерел фінансування, наведено в додатку 1 до Програми.
Кошти, передбачені – на реалізацію Програми, використовуються виконавцями її заходів.
Напрями використання бюджетних коштів (перелік завдань, заходів та показників) та зміни до них з визначеним обсягом фінансування щорічно затверджуються рішенням ради, що приймається на пленарних засіданнях сесії міської ради.
7.Строки та етапи виконання Програми
Програма реалізовується впродовж 2023 - 2025 років у межах асигнувань, передбачених в обласному, районному та бюджет міської територіальної громади та/або з інших джерел, не заборонених законодавством відповідного року.
У разі потреби до Програми вносяться зміни згідно з установленим порядком.
- Координація та контроль за ходом виконанням Програми
Виконання Програми здійснюється шляхом реалізації виконавцем заходів і завдань.
Координацію і контроль за виконанням Програми, цільовим та ефективним використанням коштів здійснює – виконавчі органи Великомостівської міської ради.
Відповідальний виконавець Програми – щорічно інформує про хід виконання даної програми та в разі потреби, розробляє пропозиції щодо доцільності продовження тих чи інших заходів, уточнення показників, обсягів та джерел фінансування, термінів виконання Програми й окремих заходів та завдань.